Onsdagsklubben i Føns er månedens forening i marts 2020


Unge, som flytter på landet har en travl hverdag med arbejde, familieliv, venner og fritidsaktiviteter. Alt sammen nok til at dække deres sociale behov.

Nutidens ældre, som har forladt arbejdsmarkedet, og som bor på landet, ligger bestemt heller ikke på den lade side. Mange er stadig aktiv udøvende i forskellige sportsgrene eller involveret i forskellige klubber, eller rejser rundt i verden. Dertil kommer, at de jo også har familien at forkæle i weekenderne, eller de tager sig af børnebørnene, MEN, de fleste af beboerne i de små samfund har også været igennem et helt arbejdsliv, hvor de heller ikke har haft overskud til at involvere sig i ”naboerne”. Dette råder  ONSDAGSKLUBBENs foredragsrække bod på med vidt forskellige emner lige fra ”Roemarkens jernbane”, ”Udvandring til Amerika”, ”Oplevelser som feltpræst i Afghanistan” ”På rygsæktur i vildmarken”,  ”Bedstemødre er også en slags mennesker”, ”Hvad er livskvalitet” og mange andre emner.

2 måneder på cykel tværs over USA

Foredrag med Carsten Jacobsen

Arbejdet på et børnehjem i Afrika

Foredrag ved Åse og Poul Larsen

Fra dæksdreng til kaptajn ved Mærsk

Lokalt mødested
ONSDAGSKLUBBEN er beliggende i Føns, hvor man har fået lov at låne konfirmandstuen.  Et af klubbens intentioner er, at sammenkoble nogle af de små omkringliggende nabosamfund, så beboerne på tværs af landsbyskel kan lære hinanden at kende. Ved at komme i ONSAGSKLUBBEN, som netop henvender sig til beboerne i nabosamfundene, hvor de jo også selv er nabo, så lærer man andre at kende, og man kan få input i form at lidt kultur. Dog, vigtigst er det sociale, hvor man over kaffen snakker om foredraget, men også får en god løs snak med  hinanden. Når man herefter møder hinanden i brugsen eller andet sted ude i byen, kender man nu personen af navn og ikke kun af udseende. Flere har faktisk opnået venskaber ved at komme i klubben.

Ildsjælene
Onsdagsklubben drives af frivillige ildsjæle, som fordeler opgaver og ansvaret mellem sig.  Derfor er det Helga som er bagermesteren og som søger for lækkerier til kaffen. Birthe er presseansvarlig og fundraiser og har derfor kontakten til pressen og søger fonde og puljer om midler til de mange spændende foredrag. Inge er referant og har styr på kontrakterne til foredragsholderne. Kirsten er kontraktforhandleren som får aftalerne i hus til farvorable priser.  Jens er revisoren med styr på penge og regnskaber og hjælper Kirsten med kontakten til foredragsholderne. 

Fra venstre: Inge, Jens, Helga og Birthe. Kirsten kunne desværre ikke være med, da billedet af arbejdsgruppen blev taget.

Historien
Det var lærerparret Alice og Bent Jacobsen fra Føns, som for 52 år siden startede klubben. Dengang hed den ”Ældreklubben”, og blev en succes. Indrømmes skal det dog, at i en periode, gik det ned ad bakke for klubben, for dels dalede deltagerantallet, dels var pengekassen næsten tom, så det kunne knibe med betaling til foredragsholderne. Ligeledes kunne det også knibe med penge til afholdelse af klubbens forestående 50 års jubilæum, som man ellers havde set frem til. Det var - og er jo nok sådan, at nu til dags forbinder man navnet: ”Ældreklubben” med alderdom og gamle mennesker. Måske dette ”aldersklingende” navn gjorde, at deltagerantallet i klubben dalede, for nu til dags føler folk sig jo ikke gamle, selv om de forladt arbejdsmarkedet. Derfor, med ønsket om at tiltrække nye deltagere, havde man i klubben en afstemning om et nyt navn, hvorefter klubben blev omdøbt til ONSDAGSKLUBBEN.

Desværre kunne man med vedmod alligevel konstatere, at dette heller ikke gav nogen videre forøgelse i deltagerantallet. SÅ lige med et vendte skuden, om man så må sige. De fem frivillige og ulønnede ildsjæle, som arrangerer foredragsholderne, og hver især gør det, de er bedst til, fik pludselig succes, idet LIP-fonden bidrog med så meget, at klubben kunne hyre foredragsholdere til efterfølgende sæson. Samtidigt fik klubben et venligt spark bagi med rådet, at der skulle komme flere besøgende i klubben, hvis man håbede på bidrag fra fonde.

En hjælpende hånd
Da LIP-fonden herefter sponsorerede to annoncer for klubben i MelfarPosten, måtte der hentes ekstra stole op fra kælderen, da den nye foredragssæson startede. Jubilæet? Joh, en dag da computeren blev åbnet poppede der lige en mail op. Den var fra Ensomme Gamles Værn, som gav et flot bidrag til klubbens jubilæum. Også den aften blev en succes med spisning og underholdning. Man har næsten ikke kunnet få armene ned siden. Et rygklap til klubben har det også været, at man siden da, har kunnet melde fulde huse med god fordeling af  60 mænd og kvinder ved hvert foredrag. Flere foredragsholdere har også været imponeret og givet gode tilkendegivelser om klubbens gode og hyggelige atmosfære. De vil gerne komme igen.

50 års jubilæum 09.03.2019

Tidligere præst Erik Fonsbøl holder tale

Så er maden serveret

Den glade tinsoldat underholder

Deltagelse
ONSDAGSKLUBBEN er en åben klub, og man betaler ikke kontingent. Da Jacobsens` startede klubben var intentionen, at alle skulle have råd til at komme, så det var minimalt, hvad man skulle betale i entré. Sådan er det stadigt. I de sidste to år har man KUN skullet betale 30 kroner for foredrag med kaffe og brød. Der er ingen planer om at ændre dette. Man ser hellere, at ALLE kan få råd til at deltage, men for at økonomien skal kunne hænge sammen er klubben afhængig af kommunale tilskud og fondsmidler. Der afholdes fem foredrag om foråret og yderligere fem om efteråret. Dog den sidste  mødedag i foråret, slutter man gerne sæsonen med underholdning og spisning.

Kontakt
Kunne du tænke dig at være en del af Onsdagsklubben i Føns eller er du blot nysgerrig på at vide mere om klubben og deres foredrag, så kontakt Jens Roger Hansen pr. telefon: 64 42 23 05 eller pr. mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Frivilligcenter Middelfart  Teglgårdsparken 17, 5500 Middelfart
Tlf. +45 24 47 30 84 • Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. • CVR 34 76 00 55