Middelfart og Oplands Lokalhistoriske Forening (MOLF) er månedens forening i Frivilligcenter Middelfart i november 2020


Om foreningen
Foreningens formål er igennem foredrag og arrangementer m.v. at skabe interesse for og udbredekendskabet til Middelfart og oplands historie. Den ledes af en bestyrelse på 5 personer og 2 suppleanter. Medlemmerne er enkeltpersoner, husstande, foreninger, institutioner og virksomheder, som betaler et årligt kontingent.

IMG 5242

Bestyrelsen

Fra venstre:
Næstformand Niels-Henrik Jensen, Anni Jensen, suppleant Keld Mortensen, sekretær Ida Duedal, formand Ole Høyer & kasserer Lisbeth Vognsen.

Suppleant Niels Erik Sørensen var forhindret i at deltage, da billedet blev taget.

Foreningens historie
MOLF blev stiftet i 1987, og aktiviteterne de første år bestod i byvandringer, studiekredse og kirketure. Fra begyndelsen af 1990´erne blev fokus lagt på foredrag, julehygge og udflugter. Medlemstallet er nu ca. 250.

Arrangementer
Arrangementsprogrammet kan ses i medlemsbladet MOLF´en, der udkommer i september måned. I år er der 7 møder, hvis emner spænder fra Middelfarts rådhuse gennem 200 år til et arrangement om Middelfarts store virksomheder Kosangas, Cylindric og Walker .

Tidligere har der været f.eks. havebyer, arkæologi omkring Middelfart Kirke, Staurby Skovs historie og spejdere iMiddelfart på tapetet. Som foredragsholdere bruges meget gerne lokale kræfter. ”Musik og fortællinger fra krigens tid” er et fællesarrangement med Middelfart Museumsforening.

Sæsonenafsluttes med en udflugt til Sønderjylland med udgangspunkt i Genforeningen i 1920.

Virksomhedsbesøg indgår også af og til. Ikke-medlemmer er også meget velkomne til møderne formedelst en beskeden entré.

I forbindelse med Foreningernes Dag, arrangeret af Brobygning Middelfart, havde MOLF en stand på Nytorv, hvor vi også kunne præsentere de fine plakater med opmålingstegninger af huse i den gamle bydel, som MOLF har fået trykt, og som foræres til medlemmerne. Sammen med Middelfart Museum udgiver MOLF inden så længe en bog om byens historie, der tager udgangspunkt i disse tegninger.

Henner Friisers Hus

Den gamle bydel i Middelfart

60´er Rock i Middelfart Sparekasse

Musikarrangement

Opmålingstegning fra 1947

Den gamle bydel - vestside af Knorregade i Middelfart

Kontakt
Alle er velkomne - så er du interesseret i MOLF´s spændende arrangementer er du velkommen til at kontakte formand Ole Høyer på mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller pr. telefon: 23 95 77 33. 

Du kan også læse mere om foreningen på deres egne hjemmeside: http://molfen.mono.net/

 

Frivilligcenter Middelfart  Teglgårdsparken 17, 5500 Middelfart
Tlf. +45 24 47 30 84 • Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. • CVR 34 76 00 55